top of page
Matkad

OLULINE INFO IGALE MATKAJALE:

Riietus ja jalanõud soovitalt sportlikud ning vastavalt ilmastikule ja aastaajale. Kaasa pudel joogivett ja kerge suupiste. Allergikutel ja kroonilistel haigetel võtta kaasa oma rohud. Suvistele matkadele, kui õhutemperatuur on +20C ja rohkem ning õhus lendleb palju putukaid (mai,juuni, juuli,august) on soovitav selga panna võimalikult hele ja vabalt langev riietus, mis kataks kogu keha, et putukad ei pääseks purema. Kõige ebasobivam on must liibuv riietus (parmumagnet), mis kuumeneb päikese käes, paneb teie keha higistama ja lõhnu eritama ning putukad leiavad teid kergelt üles. Kõige vähem on tüütuid putukaid avatud rabamaastikul laugaste juures, seega tasub kaasa võtta suvisel soojal ajal ka ujumisriided, et nautida rabalaugaste ja öördi järve pehmet ning tervistavat vett.Kogenud loodusgiid juhib tähelepanu ohtudele matkal. Tagab võimaluste piires teie turvalisuse. Ta tutvustab teile kohalikku loodust ja antud paikkonna eripära, kultuuri ja ajalugu ning ilmestab neid olustikuliste värvikate lugudega.

Kanuu- ja metsamatk Sorkuni rappa

 

Võtame ette ühe vahva retke Sorkuni rappa. 

Sorkuni rappa jõudmiseks liigume kanuudega mööda maalilist Halliste jõge ning seejärel matkame üle luhtade ja läbi metsa rabarinnakuni. Rabaveerel väisame iidset talukohta ning sealt edasi suundume juba vingete, igati ujutavate laugasteni.

Tagasiteel teeme istumise Mastinõmme tareasemel, süütame ürgsel kombel lõkke, keedame metsaandidest teed, küpsetame tulel käepärasest toormest suupisteid ja räägime looduses hakkamasaamisest.

Täiendavaks vahepalaks haarake kaasa võileib või kaks, midagi keelekasteks ning jões ja/või laukas ujumiseks rätik. Kaasas võiks olla ka terav nuga ja joogikruus.
Matka kestus 5-6 tundi. Matk on jõukohane ka lastele, testmatka noorim osaleja oli 7 aastane ja sai hästi hakkama.
Retke juhib staažikas üleelamisõppe instruktor Mehis Born.
Sobib hästi grupile suurusega 6-13 inimest, hind 35-45€ inimene, sõltuvalt grupi suurusest. Muidugi saab matkata ka suurema või väiksema seltskonnaga, küsi hinda!
 

Tervistavad retked giidiga Soomaa matkaradadel

HINNAD: kuni 15 inimest - 10€ inimene (minimaalne hind 80€)

                    Suuremad grupid kokkuleppel.

NB! Kuni 10a (v.a.) lapsed tasuta, koolilapsed poole hinnaga!

1) Tervistav retk Riisa raba matkarajal (2km)

Tegemist on kergelt läbitava laudraja matkaga. Sobib igas vanuses inimestele
a) puuetega inimestele (ka ratastoolis) pikkus 2km, aeg 2-3h.

b) väikeste lastega peredele (lapsevankriga sõidetav) 2km, aeg 2-3h.

2) Tervistav retk soomaal Riisa raba matkarajal (5km)

Tegemist on kergelt läbitava laudraja matkaga. Sobib igas vanuses inimestele. aeg 2-3h.

3) Tervistav retk Ingatsi matkarajal Kuresoos, kus on maailma kõrgeim rabanõlv.

Matkajuhilt kuulete kuidas see on kujunenud. Matk on jõukohane erinevas vanuses inimestele, raja pikkust on võimalik valida 3-4,5km. Rada on osaliselt killustik- ja hakkepuidurada, lõpeb raba peal laudrajana. Raja läbimiseks kulub kokku kuni 3- 3,5h.

4) Tervistav retk Hüpassaare matkarajal.

Matkaraja kogupikkus on 5km. Suures osas on tegemist 2-e ujumiskohaga laudrajaga raba peal. Metsas on osaline hakkepuidurada ja karjamaal ning muuseumi juures on pinnasrada. 

Raja läbimiseks kulub ca 2-3h. Muuseumi külastades lisandub veel ca 1h. Siin on elanud Eesti helilooja, kes seadis Eesti rahvalaulu klassikalise muusika vormi. Täiendavat infot kuulete juba matkajuhilt kohapeal. Muuseumi külastus tuleb reisikorraldaja poolt eelnevalt kokku leppida ja täiendavat infot helilooja tegevuse kohta kuulete muuseumi hoidjalt (muuseumi külastamisel lisandub muuseumi pileti hind).

5) Tervistav retk Kuuraniidu matkarajal.

See on võimsate vanade puudega metsarada, kus leidub seente, samblike ja taelikutega kaetud murdunud puid. Suurtel puudel täheldame pesaõõnsusi tähistavaid auke. Raja pikkus on ca 3km.

6) Tervistav retk Öördi jäve äärde viival matkarajal.

Öördi järv on viimase jääaja jäänukjärv, seega eriline oma tähtsuselt. Romantiline paik just päikeseloojangul. Rabamaastik on erinev võrreldes eeltoodud matkaradadega. Rabajärves elavad ka tavalised mageveekalad, haug, ahven ja särg, aga nad on oma välimuselt hästi tumedad. Ka kalastajale eriline paik.
Raja pikkus on 2,4km edasi tagasi. Rada pole jõukohane puuetega inimestele. Rada on ebatasane ja väljaulatuvate puujuurtega. Järve ääres on laudrada ja puidust puhkekohad. Raja alguses on matkaonn ja lõkkeplats, kus saab mõnusasti aega veeta ja lugusid vesta. Raja läbimiseks kulub ca 2-2,5 tundi koos giidiga. Kogenud giid
räägib olustikust, loodusest, loomadest, põnevatest juhtumistest  jakokkupuudetest metsaelanikega. 

7) Tervistav retk Meiekose matkarajal.

Rada on ligi 6km (5,6km) pikk jakulgeb mööda Tõramaa ja Raudna jõe kallast, mida ilmestavad iidsed tammed ja pärnad. Rada viib üle niidu, kus kasvavad haruldased taimed nagu niidu kuremõõk (glagiolus imbrecatus) ja siberi võhumõõk (iris sibirica) . Rada on täielikult pinnasrada ja vihmaste ilmade korral porine. Talvel tihti paksu lume all. Rada suundub läbi Tõramaa ja Raudna jõe ühinemiskohast, kus on laagriplats ja
võimalus jalga puhata ja keha kinnitada. Seal on ka väga huvitav metsasalu, mille keskel on 7 haruline kuusk.Võiks öelda, looduslik hiis. Raja algus ja lõpp on maantee ääres. 
Raja läbimiseks peab arvestama 2-3 h. Soovituslikult alustaksin raja läbimist Raudna jõe poolsest otsast.

8) Tervistav retk Lemmjõe keelemetsa matkarajal.

See on Soomaa kõige pikem matkarada ligi 6km pikk. Matkarajale jõudmiseks lisandub veel kilomeeter üle heinamaa. Tegemist on pinnasrajaga, mis kulgeb mööda Raudna ja Lemmjõe kallast. Jõgede ühinemiskohas on suur iidne tammepuu. Rada riivab väga lähedalt kaht kopra pesakuhilat, mis on seal eksisteerinud väga kaua. Mõnel suvel on seal ka värskeid tegutsemisjälgi. Keelemetsas kasvab kaitsealune taimeliik Karulauk (allium ursinum) . Esimene suur vitamiini allikas kevadel Eesti looduses. Raja läbimiseks kulub ligikaudu 3h. Inimestele, kellel on käimisega raskusi ei ole see rada eriti jõukohane. Väikestele lastele samuti. Rada on kindlasti köitev metsiku looduse armastajatele. Sellel teekonnal on võimalik näha ja tunnetada ürgse looduse olemust ja erinevatel aastaaegadel tema eripalgelisust.

9) Lühiretk lähikonnas

Räägin lühidalt Soomaa seosest Soomaa Puhkekülaga ja mõjudest antud asukohale. Lisaks koha olulisusest, varem siin elanud inimestest ja koha kujunemisest loodusoludega seonduvalt. Kuulete legende ja lugusid inimeste kokkupuudetest metsloomadega. Puudutame mõningaid rahvameditsiini aspekte, puude ja taimede olulisusest meie tervise ja immuunsüsteemi tugevdamisele. Mõningatest uskumustest ja
pärimustest Kuufaasidega seoses. Kui ees ootab saunaõhtu, siis ka lühidalt saunatraditsioonidest. Kogu tegevust seovad humoorikad lood inimeste juhtumistest looduses.

Šamaanijutud Soomaal

Šamaanijutud leiavad aset lõkke ääres, lõkkega varjualuses või kamina juures, nii nagu ilmastikuolud võimaldavad või soovid on.

Räägin siin meie esivanemate ja ka mõneti teiste loodusrahvaste looduslähedasest elustiilist ehk šamanistlikust elulaadist- tänapäevases mõistes ökoelust. Ajaliselt kasutan rahvakalendri tähtpäevi, pööripäevi ja kuufaaside muutumisi. Tänapäevases sõnavaras võiks šamaan olla ka ökomees-naine. Eestlased on kasutanud rohkem väljendit „Teadjamees” ja „Teadjanaine”. Ingliskeelses keskkonnas „Medicineman” või
„Medicinewoman”. Aga selline üldine rahvusvaheline arusaam on „Šamaan”: iidsete tarkuste ja traditsioonide kandja, edasiandja ning
siduja tänapäevase eluga.
Toon välja mõningaid seoseid tänapäevase infoühiskonna tehniliste vahenditega üksteisega ühenduses ja võrgustikus olemisega ning
sellele eelnenud iidses looduskeskonnas ühenduses olemisega kõige elava ja olevaga. Kõik meie ümber toimib ühises võrgustikus
olemisega. Lähtun oma sellelaadsetes tegemistes õpitust, iidsetest tarkustest, loodusseadustest ja oma elus kogetust. Lähenen
protsessile loominguliselt ega pretendeeri mingile absoluutsele tõele.

HINNAD: 120€ (mõeldud on 10-20 inimest). Suurema rahvahulgaga ürituste korral on hind 200€ (alati on hinna suhtes võimalik ka läbi rääkida ja ürituste erisuses kokku leppida).

1) Hinged ja hingestatus

Teemaõtu sobib hästi sügis- ja talvekuudesse. Peale sügisest pööripäeva hakkab Hingede aeg, Kõik tegemised olid seotud hingestatud eluslooduse tänamisrituaalidega ja esivanemate hingedega suhtlemisega. Proovime meiegi nendega ühendust luua, nõu küsida ja pärast suhtlust ära saata. Tihendame oma peresiseseid hingesisdemeid või loome uusi suhteid vastavate rituaalidega. Tasakaalustame oma
hingeseisundit ja elulisi vajadusi materiaalsel tasandil. Meditatiivsed rituaalid, tantsud ja laulud trummi saatel.

2) Mardid, Kadrid ja maskitraditsioonid

Milline oli selliste tegemiste eesmärk? Räägime kehamaalingutest, tätoveeringutest, ehetest, talismanidest, sümboolikast ja ruunidest. Mis on kõige selle kasutamise mõte - ohud ja positiivsed mõjud. Millega enda kehaosadele ohutult midagi joonistada? Tõmbame ruunikotist endale ühe ruuni ja joonistame käele. Teeme erinevaid rituaale, tantsime ja laulame šamaanitrummi saatel.

3) Talvine pööripäev. Jõulud. Jõulusokk. Tahmatoomas. Lumememm.

Kust tänapäevased Jõulud tulevad ja milliseid kombetalitusi tehti enne, sel ajal ja pärast? Mis oli kingituste tegemise tegemise eesmärk ja üleandmise põhimõte? Endised ja praegused jõuluvanad. Uue aastaringi alguse ja Päikise ärkamise tähistamine. Rituaalsed laulud ja tantsud tule ääres šamaanitrummi saatel.

Soomaa saunajutud

Meeleolukad ja harivad jututunnid Eduga. Räägime praktilistest asjadest Soomaa piirkonna saunatraditsioonides, vanadest ja uutest traditsioonidest ja rituaalidest, ning humoorikatest juhtumistest seotud saunas käimisega.
Juttu tuleb:
* lühidalt sauna ehitusest, kuidas, millest ja kuhu ehitati, Soomaa eripärast tingitult
* vihtade tegemisest, millal millest teha
* kuidas vihelda, miks ja milleks,
* teineteise vihtlemine, ka lastega sauna
* „nurjatu herilane“
* taimede kasutamisest saunas - milliseid, kus ja kuidas neid on kasutatud
* kosmeetilised toiduained
* mis on soolapuhumine ehk soola puhumine
* Soomaa erilisest veest
* kuu ja naised saunas
* esivanemate välja kutsumine ja saunatamine ning ära saatmine

Üritus sobib erinevatele asjast huvitatud seltskondadele täiendava tegevusena.
BAASHIND: 100€ arvestuslikult 10 inimesele.

              Hind 20 inimesele: 160€ 
NB! Väiksemate või ka suuremate seltskondade puhul saab eraldi hinnas kokku leppida.

Saunamees Andresega sauna

1) Sauna koolitus - räägin Eesti saunast selle headest külgedest, Eesti saunarituaalidest, vihast ja sauna kommetest. See lõpeb näitliku agitatsiooniga, kus saunas kõik teooria ka proovile pannakse. Võimalik kombineerida ka pikema saunaüritusega, kus seltskonna jaoks veel saunamängud ja muud sauna kesksed tegevused, näiteks rebasesabaga vihtlemine (abieluõnne toomiseks), õnne lausumine saunas ja loomulikult vihtlemine. Küsi hinda oma seltskonnale soomaapuhkekyla@gmail.com !

2) Protseduuri kesksed üritused keerlevad ümber kliendi elamuse. Pakume saunas vihtlemist ja massaaži ühtse komplektina. Protseduurid üks-ühele. Kui rahvast on rohkem, siis on võimalik üritusele kaasata veel eraldi massöör - üks  vihtleb ja teine masseerib. Eelneb sissejuhatav saunatamine kõik koos. Protseduuride ajal on ülejäänud seltskonnal vaba kava, mille ajal ise saunatada, jahtuda või snäkke mugida.

Ühe saunamehega maksimum 6 inimest. Iga inimese jaoks jääb sel juhul personaalselt 45 minutit. Kui rahvast on vähem, saab igaüks ka elamusi kauem.

Kahe saunamehega maksimum 10 inimest, protseduuri kestus personaalselt 30 minutit (5 minutit vihtlemist ja 25 minutit massaaži).

Hinnastamine sõltub täpsest ürituse iseloomust, orienteeruv hind ca. 120€ tund. Koos abilisega ca 180€ tund.

Saunajutud
Šamaanijutud
bottom of page